WordPress kullanmak için 7 geçerli sebep!

30 Kasım 2017, 21:39

Yeni web sitenizde altyapı olarak WordPress'i tercih etmeniz için pek çok geçerli sebep var. Hadi başlayalım.

1. Kurulum kolaylığı

Artık her ne kadar pek çok yazılım tarayıcı üzerinden kolay kuruluma imkan sağlasa da, en sorunsuz ve en hızlı kurulan içerik yönetim sisteminin WordPress olduğu bir gerçek.

2. Kullanım kolaylığı

Bir yazılımın bağlantı ayarlarını yapmak ve kurmak yetmez. Asıl iş bundan sonra başlar. WordPress'in gelişmiş yönetim paneli sayesinde hiçbir yazılım bilgisine ihtiyaç duymaksızın web sitenizdeki menüleri, sayfaları ve bileşenleri oluşturabilirsiniz.

3. Geniş tema arşivi

WordPress kullanıyorsanız binlerce tema arasından dilediğinizi seçerek tek tıklamayla web sitenizin şablonunu değiştirebilirsiniz. Özel yazılım kullanan veya statik html olarak hazırlanan web sitelerinde en ufak değişiklikler için dahi programlama dillerine hakim olmanız ve kodlara müdahale etmeniz gerekir. Oysa WordPress ile web sitenizin hemen her alanına yönetim paneli üzerinden müdahale edebilirsiniz. Ayrıca çoğu temanın desteklediği Görsel Özelleştirme ile sayfanızdaki pek çok bölümü canlı önizleme yaparak düzenlemeniz de mümkün!

4. Geniş eklenti desteği

Bir WordPress sitesine ek özellikler kazandırmak son derece basittir. Yönetim panelinden eklenti dizinindeki kullanabileceğiniz eklentileri görüntüleyebilir ve tek tıklamayla sisteminize kurabilirsiniz. WordPress eklentileri, bir web sitesini dinamikleştirmenin etkili ve hızlı bir yoludur. Örnek vermek gerekirse bir SEO eklentisi kurarak, tek satır kod yazmadan web sitenizi SEO uyumlu hale getirebilirsiniz. WordPress eklenti dizini binlerce eklentiye ev sahipliği yapıyor. Üyeler arası mesajlaşma sisteminden video eklentilerine, gelişmiş metin editörü eklentilerinden reklam eklentilerine kadar pek çok ücretsiz eklentiyi tek bir tıklama ile kurabilirsiniz.

5. Geniş kullanıcı ve geliştirici kitlesi

WordPress dünyanın en çok kullanılan web sitesi altyapısıdır, şöyle ki tüm dünya üzerindeki web sitelerinin %30'undan fazlası WordPress altyapısını kullanıyor. Bu kadar geniş bir kitle tarafından kullanıldığı için yazılımın geliştirici sayısı da hayli fazla. Bu önemli, çünkü web sitesini yapmakla iş bitmiyor. İlerleyen süreçte değişiklikler ve güncellemeler kaçınılmaz hale gelecek. Kullandığınız yazılım kısıtlı bir kitle tarafından kullanılıyorsa ve geliştiricisi yoksa, web siteniz üzerinde düzenleme yaptıramazsınız. Bu durumda sıfırdan bir yazılım hazırlatmanız gerekebilir, bu da çok daha maliyetli olacaktır.

6. Otomatik güncellemeler

Web teknolojileri her geçen gün hızla gelişiyor. Korsanların saldırılarından etkilenmemek için gelişen teknolojiye ayak uydurmalı ve yazılımınızı sürekli güncel tutmalısınız. WordPress kullanıyorsanız bunu dert etmenize gerek yok, zira WordPress'in çekirdek dosyaları ve eklentiler tüm dünyadaki binlerce geliştirici tarafından sürekli olarak güncelleniyor. Yine WordPress'in sahip olduğu otomatik güncelleme desteği ile yeni bir güncelleme yayınlandığında herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan yazılımınız otomatik olarak güncellenir.

Tabii tüm dünyadaki web sitelerine oranla en çok kullanılan yazılımın WordPress olduğunu söylemiştim. Bununla doğru orantılı olarak en çok saldırı alan sistemin de WordPress olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz. Her ne kadar çekirdek dosyalarda herhangi bir açık olmasa da, kullanıcıların sonradan kurdukları eklentiler de korsanlara davetiye çıkarabiliyor. Bu sebeple dışarıdan sızılan bir WordPress sitesi görürseniz, ilk olarak yazılımdan değil, kullanıcı hatasından veya kullanılan eklentilerden şüphelenmek yerinde olacaktır.

7. Geliştirilmeye uygun altyapı

WordPress aslında bir blog yazılımı olmasına rağmen kolaylıkla haber, portal, oyun, video tarzındaki farklı ihtiyaçlara cevap verebiliyor. Hatta Limonwp olarak biz bu durumu biraz daha ileriye götürdük ve Sahibinden benzeri bir ilan sistemi dahi hazırladık. Tüm bu çalışmalar ışığında WordPress ile yapılamayacak şey olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Tabii ki bazı özel projelerde performans ve yönetim kolaylığı sebeplerinden dolayı WordPress yerine özel yazılım kullanmak daha mantıklı olabilir. Şahsen ben de Limonwp dahil olmak üzere çeşitli projelerimde WordPress yerine kendi hazırladığım php yazılımı kullanıyorum.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki WordPress kurulum, kullanım ve geliştirme süreçlerinde işlevsel, uygun maliyetli ve profesyonel bir seçenektir. Yeni web siteniz için hangi altyapıyı tercih edeceğinizden emin değilseniz WordPress'e bir şans vermenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
Henüz hiç yorum yok.

Profesyonel WordPress temaları

Farklı sektörlerdeki sitelere uyum sağlayabilecek fonksiyonellikte, stil sahibi WordPress temaları tasarlıyoruz. Yeni projenize hızlı ve etkili bir başlangıç yapmak için bugün bir tema seçin.

Her zaman uygun fiyatlar

Limonwp temaları herkesin ulaşabileceği fiyatlardadır ve her zaman öyle kalacaktır.

7/24 teknik destek

Aldığınız tüm ürünlerde standart olarak 6 ay boyunca 7/24 kesintisiz teknik destek sağlıyoruz.

Ömür boyu güncelleme

Satın aldığınız ürünlerin güncellemelerine ömür boyu ücretsiz erişebilirsiniz.

Anahtar teslim kurulum

Temalarınızı ufak bir fiyat farkıyla demo sayfadaki ayarlarla kurarak teslim yapabiliriz.